teknoloji
okunan
Tv’lerdeki Tizen işletim sistemi devrimi
1

Tv’lerdeki Tizen işletim sistemi devrimi

Akıllı televizyonlarda standart bir işletim sisteminin oluşturulması için adım atan Samsung, Tizen işletim sistemli televizyonlarını bu yıl piyasaya sürüyor. İşletim sistemi diğer markalar tarafından da kullanılabilecek.

Televizyonlarda kullanılan işletim sistemlerinin standart olmaması beraberinde uyumluluk, uygulama geliştirme ve standart oluşturamama gibi sorunları getiriyor. Bu alanda Samsung’dan bir adım geldi. Firma daha önce akıllı telefon ve akıllı saatlerinde kullanılan Tizen işletim sistemli televizyonlarını piyasaya sürüyor. İsteyen üreticiler bu işletim sistemini kendi modellerinde kullanabilecek.
tizen-samsung
Samsung geçen yıl düzenlenen bir konferansta Tizen işletim sistemli televizyonların demosunu tanıtmıştı. Firmadan yapılan yeni açıklamaya göre bu konuda ilk adımlar atılmaya başlandı. Bu yıl piyasaya sürülecek bütün Samsung marka akıllı televizyonlarda Tizen işletim sistemi kullanılacak.

Reuters’e açıklamalarda bulunan Samsung yetkilisi Kim Hyun-suk, “Tizen işletim sistemine odaklanıyoruz. Umarız ki diğer televizyon üreticileri de bu işletim sistemini kullanır ve bir ekosistem oluşturup bu platformun büyümesine yardımcı olurlar” dedi.
tizen
Standart yok

Akıllı televizyonlarda farklı türden işletim sistemleri kullanılıyor. Henüz bir standardın bulunmadığı bu alanda LG’nin WebOS, Samsung’un kendi platformu, Panasonic Firefox OS, Toshiba’nın Toshiba Places gibi çözümleri bulunuyor. Samsung yeni işletim sistemi atağı ile sektörde herkesin kabul ettiği bir standardın kabul görmesini sağlamayı hedefliyor.

 

Kaynak: Reuters ve Al Jazeera

Düşüncelerin ?
sevdim
50%
sevmedim
0%
emin değilim
0%
eh işte
50%
üzücü
0%
1Yorum

Yorum bırakınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.