okunan
telefon güvenliği ve sim kartlardaki tehlike
1

telefon güvenliği ve sim kartlardaki tehlike

Sim kartınız hacklenebilir.

Sim kartlardaki güvenlik açığı hakkında Alman bilişim uzmanı Karsten Nohl, kendi ekibi ile birlikte yapmış olduğu çalışma neticesinde bazı sim kartlarda üretim hatası olduğunu ve bu hata sayesinde kötü niyetli kişilerin bu kartlara ve  takılı olduğu telefonlara ulaşmanın mümkün olabileceğini ortaya çıkardı. Bu güvenlik açığı sayesinde sim kartın operatörünün ne olduğunun bir önemi olmadığı, hangi telefona takılı olursa olsun o telefonun savunmazsız hale getirdiğini belirtti.

Karsten Nohl’ göre dünya üzerindeki sim kartların birçoğunun  Gemalto ve Oberthur Teknoloji isimli firmalar tarafından üretildiğini ve bu üretilen kartların tüm dünya operatörleri tarafından kullanıldığını, tespit ettikleri açığa tüm dünyadaki operatörlere ait sim kartları inceleyerek ulaştığını belirtti.

Sim kartlar üreticiden temin edildikten sonra, operatör tarafından özel bir imza kullanılarak içerisine numara atanıyor. Numara atandıktan sonra o sim kart kullanılabilir hale geliyor. Nohl’ göre açık burada devreye giriyor. Sim kartta özel imza bulunmamasına rağmen bazı kartlar girişi engelliyor, hatalı kartlar ise ulaşım sağlayacak imzayı geri göndererek, imzalı giriş yapılmasına olanak sağlıyor.

Bu açık sayesinde telefonların dinlenebileceğini, mesajlaşmaların okunabileceğini, kişi listesinin ele geçirilebileceği hatta sim kartın kopyasının çıkarılabileceği belirtiliyor.

Söz konusu açık ile ilgili olarak haber olmasından öte guvendemisin.com olarak 2014 yılında,kullanıma kapalı bir sim kart üzerinden edindiğimiz bilgiler neticesinde bir çalışma yapmıştık. Ancak aldığımız sonuç hiç iç açıcı değildi. Sim kartın kapalı olmasına rağmen operatöre ulaşmaya çalıştığı ve karışık (64 bit kripto) bir algoritmanın hafızasında yüklü olduğunu test etmiştik. Belki de o algoritma bir imza olabilirdi, çünkü sim kart tecrübemiz olmadığı için fazla ilerleyemedik. Bir de şu yönünden bakmak gerekir. Birincisi elimizdeki kart çok eski bir karttı ve biz yine de bazı bilgilere ulaşabildik. İkincisi uzun zamandır kapalı olan bir sim kart, bir köşeye atıldıktan sonra ilk hayat bulduğu telefonda, neden operatöre ulaşmaya çalışıyor.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !

Dikkat edin oltaya düşmeyin

hesap öderken 2 kere düşünün

Çocuk pornografisi hakkında duyarlı olun

Düşüncelerin ?
sevdim
0%
sevmedim
0%
emin değilim
100%
eh işte
0%
üzücü
0%
1Yorum
  • teknodeli
    13 Ocak 2015 at 20:09

    yok daha neler. yakında bizi de hackleyecekler. Burada yazılanları okudukça korkmaya başlıyorum

Yorum bırakınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.