güvenlik
okunan
sahte yazılım dolandırıcılığı
1

sahte yazılım dolandırıcılığı

Sahte yazılım dolandırıcılığına dikkat edin.

Günümüzde acaba kaç insan orjinal yazılım kullanıyor. Klavyenin başına geçip “ben hayatta kullanmam”, “korsana karşıyım” diyen insanlar, gerçekten orjinal yazılım kullanıyorlar mı? Sahte windows7-guvendemisin yazılım kullanmanın başka bir boyutuna değineceğiz. Adı: Sahte yazılım dolandırıcılığı.

Nedir bu dolandırıcılık?

Öncelikle sahte yazılım deyince aklınıza sadece windows gelmesin. Bu bir resim,video düzenleme veya tasarım programı olabilir. Fakat guvendemisin.com olarak windows işletim sistemi üzerinden insanları kandırmaya yönelik dolandırıcılıktan bahsedeceğiz. 2014 yılında baş gösteren ve Türkiye’de ise parmakla gösterilecek örneklerine rastlanan bu yöntem bizim aşina olduğumuz kendini polis-savcı olarak tanıtan dolandırıcılık olaylarına benzer bir yöntem.

Sahte yazılım dolandırıcılığı nasıl yapılıyor ve insanlar nasıl kandırılıyor?

Size cep telefonunuzdan ulaşıyorlar. Telefonunuza baktığınızda 0850 ile başlayan bir numara görüyorsunuz. (0 850 ile başlayan hatlar bu aralar revaçta olan ve VOIP hizmeti adı altında kolaylıkla alınabilen hatlardır) Açayım mı açmayayım mı, ah bi karşımda internet olsaydı hemen şu numarayı kısa bir araştırırdım diyemeden telefonu açıyorsunuz. (Açmaz iseniz içinizde kuşku olacak “acaba kimdi”, bu konulara vakıf iseniz içinizde şu olacak”kesin ya reklam ya banka ya da dolandırıcıdır”) Cep telefonu numaralarının başka firmalara kolaylıkla satıldığı şu günlerde isminize ve numaranıza ulaşmak fırından ekmek almaktan daha kolay.

 

Merhaba iyi günler

Size de iyi günler

Benim adım Elif….. Sizi Microsoft Türkiye’den arıyorum,

Buyrun Elif hanım.

Sayın Ekrem bey adsl hattınıza tanımlı ev ağınızda microsoft ürünü kullandığınız ve kullandığının bu ürünün lisanssız olduğu tespit edilmiştir. Bu konuda bilginiz var mı efendim?

Cevap 1:Bir saniye bizim oğlana sorayım o daha iyi bilir. Ya da hayır bilgim yok.

Bakınız kaçak yazılım kullanmak suçtur, siz de bizim yazılımımızı kaçak olarak kullanıyorsunuz. Bu yazılımın bedelini ödemeniz gerekmektedir. Ödemediğiniz taktirde avukat aracılığı ile size ulaşılacaktır efendim

Nasıl ödeyebilirim

Ekrem bey güvenlik gereği telefon üzerinden ödeme almıyoruz. Bize iletişim için e-posta adresinizi verin. (Bazen bu arkadaşlarda e-posta adresiniz dahi bulunabilir) Size ödeme linki göndereceğiz. Ödeme yaptıktan sonra sizi tekrar arayacağız ve yeni lisans numaranızı göndereceğiz.

Not: Burada dolandırıcı arkadaşlarımız Ekrem Bey’in vermiş olduğu e-posta adresine sahte bir ödeme sayfası göndereceklerdir. Bu sahte sayfa, banka ödeme sayfası veya ona benzer kredi kartı bilgilerinizi çalmaya yönelik sayfadır. Bakınız banka ödeme sayfası (sahte)

Cevap 2:Benim lisans numaram varmış,

 Ekrem Bey elinizde bulunan lisans numaranızı teyit etmemiz için bize kodlayarak söyler misiniz.

Peki söylüyorum: WD34-TRTRY-5464R-35433-RGFD4

Ekrem Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyoruz. Size en kısa zamanda dönüş yapılacaktır.

 

Not:Burada dolandırıcı arkadaşlarımız Ekrem Bey’in vermiş olduğu lisans numarasını ele geçirmişlerdir. Olayı kısa bir şekilde özetlemeye çalıştık. Aslına telefonun ucunda kişiler olayı dallandırarak uzatmaya ve sizi ağına düşürmeye çalışmaktadırlar.

 

Bu ve bunun gibi olaylarda duyarlı olmak ve bilinçli olmak gerekir. Sahte yazılım dolandırıcılığına maruz kalmayın.Microsoft hiçbir zaman evinizde kullandığınız veya kişisel kullandığınız cihazlarınıza erişim yapmaz ve incelemez, bu olay diğer yazılımlar için de aynıdır. Eğer bu şekilde bir işlem olursa kişisel bilgilerinize tecavüz etmiş demektir. Ancak ticari faaliyetlerde kullanılan yazılımlarda durum aynı olmayabilir. Sahte yazılım kullanmak her zaman suçtur ve sahte yazılıma karşıyız. Gerçekte lisanslar oldukça pahalıdır, ancak ücretsiz olarak dağıtımı yapılan linux ve benzeri yazılımlar ve yine aynı şekilde ofis yazılımları da kullanabilirsiniz.

  İnternet güvenli için altın kurallar

 Ttnet fatura virüsü

 Kapora verirken dikkatli olun

Düşüncelerin ?
sevdim
67%
sevmedim
0%
emin değilim
33%
eh işte
0%
üzücü
0%
1Yorum

Yorum bırakınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.