güvenlik
okunan
Sağlık veya hizmet adı altında dolandırıcılık yöntemleri !!!
0

Sağlık veya hizmet adı altında dolandırıcılık yöntemleri !!!

Son zamanlarda oldukça çok olan bir yöntemi açıklama gereği duyuyoruz. Çünkü herkesin başına gelebilecek bir olay. Konumuz telefon dolandırıcılığı !!
Peki bu dolandırıcılar bizi nasıl buluyor? Bizce ;

1. internete verdiğimiz ilanlardan
2. Facebook paylaşımlarımızdan
3. Bankalardan ( biz bankacılara güvenmiyoruz 🙂 )
4. Bazı forum sitelerinden
5. Kartvizitlerden
6. Birçok yerden

Numaramız ele geçiren bu asalak arkadaşlar ( biz başkasının sırtından geçinenlere bu yakıştırmayı yapmayı çok seviyoruz) 0212 998 96 96 ve 0212 998 04 14, 06 12, 06 15 gibi numaralardan arayarak adınıza düzenlenen sağlık sigortasında sorun çıktığı, ödemesi düzenli yapılmayan borçlarınız olduğu, vb konularda sizlerden kart numaranız talep etmektedirler.

YÖNTEM 1
İlk olarak sizden hangi banka ile çalıştığınız sorularak banka hakkında bilgi sahibi olmaya çalışılmaktadır. Sizden ilk başta kart numaranızı istemezler. Buradaki amaç bankanızı öğrenmektir; bankanızı öğrenerek, size o bankaya ait kredi kartının ilk 6 hanesini söylemek ve sizi de etkileyerek kalan rakamları sizden öğrenmektir. Bu konudaki şu yazımızı okuyunuz .

YÖNTEM 2
Bu asalak arkadaşlar YÖNTEM 1 yerine laf kalabalıklığı yaparak sizden kartınızın tüm bilgilerini kafa karıştırma ve inandırma yöntemi ile almaya çalışmaktadırlar.

YÖNTEM 3

Diğer bir yöntem ise sizinle telefonda konuşarak bir yandan da konferans yöntemi ile bir akrabanızı veya eşinizi de konuşmaya dahil ederek sanki şu an yanlarındaymış gibi etkileyici yöntemlere başvurmaktadırlar.

Daha sonrasında dolandırıcılar, bu yöntemle kartınızdan para çekerek aslında var olmayan bir hizmeti size satmaya çalışmaktadırlar.

Düşüncelerin ?
sevdim
0%
sevmedim
0%
emin değilim
0%
eh işte
0%
üzücü
0%
yorumlar

Yorum bırakınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.