güvenlik
okunan
mobil ödeme nedir, nasıl kullanılır,nasıl kapatılır.
3

mobil ödeme nedir, nasıl kullanılır,nasıl kapatılır.

Mobil ödeme nedir? Nasıl kullanılır, nasıl kapatılır…

vodafone mobil ödeme Günümüzde telefon üzerinden mobil ödeme yöntemi ile çok fazla dolandırıcılık olayları gerçekleşmektedir. Bu konu hakkında binlerce şikayet olmakta ve maalesef tüketiciler, hatlarından istem dışı çekilen paraları geri alamamaktadır. Bu olayın nasıl yapıldığı konusunu facebook üzerinden dolandırıcılık konusunda açıklamıştık.

Mobil ödeme nedir.logooo 2

Operatörlerin  anlaşmalı üye iş yerlerinde sadece bir SMS ile alışveriş ve ödemelerinizi kolay, hızlı bir şekilde cep telefonunuzdan yapabilmenize olanak sağlayan ödeme sistemidir.turkcell mobil odeme

logooo 2Nasıl çalışır.
 • Mobil Ödeme’yi seçmeniz durumunda üye işyeri web sitesinde ilgili alana cep telefonu numaranızı girmeniz ya da belirtilen kısa numaraya SMS göndermeniz istenmektedir.
 • Mobil Ödeme ile ödeme işlemini başlatmanızın ardından cep telefonunuza bir onay SMS’i gönderilmektedir. Bu SMS’i ONAY ya da EVET yazıp yanıtlayarak işleme onay vermenizin ardından ödemeniz gerçekleştirilecektir.
 • Alınan hizmet veya ürünü bedeli gelecek ilk faturanıza yansıtılır.

Turktelekom Mobil Ödeme ile tek işlem başına limit 100 TL’dir Onay SMS’i vergiler dahil 0,50 TL’dir.

Turkcell Mobil Ödeme ile tek işlem başına limit 70 TL’dir. Onay SMS’i  vergiler dahil 0,50 Kuruştur.

Vodafone Mobil Ödeme ile tek işlem başına limit 100 TL’dir. Onay SMS’i vergiler dahil 0,41 kuruştur.

logooo 2Nasıl kapatılır.

TURKTELEKOM hattınızı mobil ödeme kullanımına kapatmak için “MOBİLODEME İPTAL” yazıp 5555’e kısa mesaj atabilirsiniz.

VODAFONE  hattınızı mobil ödeme kullanımına kapatmak için “MOBILODEME KAPAT” yazıp 7878’e  kısa mesaj atabilirsiniz.

TURKCELL  hattınızı mobil ödeme kullanımına kapatmak için MOBILODEME IPTAL yazarak 2222’ye kısa mesaj atabilirsiniz.

 

Bu ödeme sistemi konusunda birçok dolandırıcılık olayları yaşanmaktadır. Bu olaylar facebook üzerinden arkadaş listesizdeki kişiler ile sizin adınıza yazışma yapılarak yapıldığı gibi, teknosa hediye çeki kazan, tişört kazan  gibi kandırmacalar ile telefonunuza gelen mesajları onaylatarak yapılmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu tür olaylardan mağdur olan kişiler kayıplarını geri alamamaktadırlar. Bu ve bunun gibi durumların yaşanmaması için hatlarınızı ödemelere kapatmanızı ,ihtiyaç halinde kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Kaynak guvendemisin.com

 

logooo 2Fishing (oltalama) yöntemi..

logooo 2Çocuklarınızı internet ortamında koruyun.

logooo 2Ttnet adı altında dolandırıcılık

 

Düşüncelerin ?
sevdim
77%
sevmedim
11%
emin değilim
6%
eh işte
2%
üzücü
4%
3Yorum
 • Yusuf Kartoz
  18 Eylül 2017 at 01:13

  İtirazım üzeri Mobil ödemeyi kapat yaz bildirimine uyup,kapat mesajı yazdım.Yanlış gönderi cevabı geldi.Aç mesajı bekliyormuşlar.Ötekine ya zdım.Oda yanlış gönderi cevabı geldi..İndirme sayfası ile ücretli üye olunuyormuş.Faturasızda yatırdığı paradan,Faturalıda faturalara ekliyor lar.Örnek arkadaşım buradan yolundu.Cep telefonu ile hiç İcra sitesine girip ( şanzuman kaça) pazar araştırması yapıp,ıvır zıvır almadı.Öyle siteden habersiz.ödedi.Ben gene şüpheliyim.Cumhurbaşkanlığı çare aramalı.Çek dolandırıcılığında.Banka diş kirası gibi cüzi para ile sorumlu tutulması gibi bir şey uygulanabilir.

 • Yusuf Kartoz
  1 Ekim 2017 at 18:10

  Virus yazılımlı telefonunuza gelen yazılımlı mesajı açmasanız bile üye yapılıyorsunuz .GSM Operatörü Mobil ödeme ile tahsil için Faturanıza ekleniyor.Baş harfi V olanın faturasına itiraz ettim.Mobil ödemeyi kapat 7878 mesaj atın,attım cevabını aldım.Bu 7878 boş hat,Anında gelen cevapta yanlış gönderi.Kısaca kapatamıyorsunuz.Kaz gibi yolunduğunuzla kalıyorsunuz.Merkezi İngiltere de olunca Facebook sayfasına şikayetimi yazdım.

 • oğuz koman
  17 Nisan 2019 at 21:03

  kapattım teşekkürler bilgi için

Yorum bırakınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.