güvenlik
okunan
Kimlik fotokopisi verirken dikkatli olun. Dolandırıcılık !
1

Kimlik fotokopisi verirken dikkatli olun. Dolandırıcılık !

Kimlik fotokopisi ile dolandırıcılık yöntemi

Akıl almaz yöntemlerden biri de kimlik fotokopisi kullanılarak icra adı altında dolandırıcılık yöntemi. Bu yöntem nasıl işliyor birlikte inceleyelim.

Telefon hattı aldığımız zaman veya adsl aboneliği ya da herhangi bir alım satım işlemli yaptığımız zaman kimlik fotokopisi veriyoruz. Verdiğimiz bu fotokopi alan kişide kalıyor. Peki bu belgelerin kötü niyetli kişilerin ele geçtiğini düşünün.

 Kimlik fotokopisi çektirirken ya da fatura ödemesi yaparken bilgileriniz alınıyor, daha sonra bu bilgiler kötü niyetli dolandırıcılara satılıyor. (T.C. kimlik yeterli) Peki bu bilgilerle nasıl dolandırıcılık yapılıyor?

Art niyetli kişiler ellerindeki kimlik bilgileriyle İcra Dairesine gidiyorlar. 18.40 TL değerindeki başvuru harcını yatırıyorlar. Sizin hakkınızda İLAMSIZ İCRA TAKİBİ başlatıyorlar. “Alacak” kısmına ise kafalarına göre 1.000 TL yada 10.000 TL yazıyorlar. İcra evrakı size posta ile ulaşıyor, zarfı açıyorsunuz anlam veremiyorsunuz, bir yakınınıza ya da polise danışıyorsunuz. Dolandırıcılık olduğunu, önemsememeniz gerektiğini söyleyerek sizi yatıştırıyorlar. AMA YANLIŞ! HAKKINIZDA AÇILAN İLAMSIZ İCRA TAKİBİ HER NE KADAR SAHTE DE OLSA SİZE TEBLİĞ EDİLDİKTEN 1 HAFTA İÇİNDE İTİRAZ ETMEZSENİZ KABUL ETMİŞ SAYILIRSINIZ!!! Önemsiz sayarak göz ardı ettiğiniz bu dolandırıcılık yasada ki boşluklardan faydalanıyor.

  • Bu nedenle hiç tanımadığınız birinden bir gün icra evrakı alırsanız en kısa sürede İTİRAZ DA BULUNUN!
  • Her ne sebeple olursa olsun verdiğiniz kimlik fotokopisi üzerine başka amaçla kullanılamayacağına dair not düşünüz.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !

Dikkat edin oltaya düşmeyin

 

hesap öderken 2 kere düşünün

 

Çocuk pornografisi hakkında duyarlı olun

 

Düşüncelerin ?
sevdim
0%
sevmedim
0%
emin değilim
0%
eh işte
0%
üzücü
0%
1Yorum

Yorum bırakınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.