güvenlik
okunan
İnternetten korkun, güvenli internet ortamı yaratın !
0

İnternetten korkun, güvenli internet ortamı yaratın !

Evinizden çıkarken kapınızı kilitliyor musunuz?  Evinizden ayrıldıktan 5 veya 10 dakika sonra,  “acaba ütü fişte miydi ya, o pencereyi kapatmadım galiba, kombi açık kaldı vb. gibi birçok soru işaretleri kafamızı kurcalar. Kimi insan geri döner ve tüm soru işaretlerini kafasından siler, kimi insan da evine ancak işini hallettikten sonra döner; fakat dönene kadar soru işaretleri hiç onu bırakmaz. İçimizde bir endişe, hafif bir korku,biraz merak olur sürekli, ta ki o açık pencereyi kapatana, fişteki ütüyü çekene dek.

         Değinmek istediğim noktaya nihayet geldik, işte bizim internet dünyasındaki en büyük eksikliğimiz bu. Ne endişe ediyoruz, ne de korkuyoruz. Aslında meraklanmalı, korkmalı ve endişelenmeliyiz.

Neden?

 • Bilgisayarınızın başından ayrılmak ile kapıyı kilitlemeden evinizden çıkıp gitmek arasında fark yoktur.
 • Bilgisayarınızda facebook sayfanızı açık bırakmak ile pencerenizi açık bırakıp evden ayrılmak arasında da fark yoktur
 • Basit şifreler oluşturmak ve sonrasında o oluşturduğumuz şifrelere ait verilerin veya özel bilgilerin uçup gitmesi ile  ütüyü fişte bırakıp bir odanın veya eşyanın yanmasına izin vermek de aynıdır.logooo

Bu örneklerimi, bahsettiğimiz konuların birebir karşılığı olmaktan ziyade işin ciddiyetinin anlaşılması için verdim. Elbette bir ütü ile bir word dosyasının uzaktan yakından ilişkisi olamaz. (Belki de uğraşırsak olabilir) Fişte kalan ütü bir evi yok edebilir,ki bu çok ciddi bir durumdur, aynı şekilde bir word dosyası veya bir resim ya da bize özel bir şifrenin, başkasının eline geçme durumu da sizde aynı ciddiyeti yaratmalıdır.

 • İnternetten korkun.

  Arkanızda açık kapı bırakmayın, bıraktığınız açık her dijital kapının, bir evin kapısından çok daha büyük olabileceğini unutmayın. Bilgisayar veya internet üzerinden erişimi olan her türlü cihazınızı kapı kilitler gibi kilitleyin.

 • Endişe edin.

  Kendinize sorular sorun.”Acaba bu şifre gayet güçlü mü? Yok artık bunu da kıramazlar” ,”Benimle kim uğraşır ki”gibi kendinize sorular sorun. İnternet ortamında kimse birbirini tanımaz, tanımak zorunda değildir.

 • Merak edin.

  “Acaba bilgisayarı açık mı bıraktım, acaba o internet kafede iken, sayfamdan çıkış yaptım mı?, Acaba internet bankacılığını bu bilgisayardan yapsam mı?” Sizi izleyen birileri olabileceği gibi, o anda istenmeden sizin bilgilerinize ulaşabilecek birileri de olabilir.

logooo 2Eğer bu soruları kendinize sormaz iseniz, evine hırsız girmesinden sonra parmaklık yaptıran kişilerden olabilirsiniz. Evine hırsız girenin kaybı o an evinde çalınacak ne var ise o, belki de biraz fazlası olur. Ama sizi dijital ortamda ziyaret eden hırsız cebinizi boşaltır, hayatınızı çalar, özelinize girer, yüzünüzü kızartır, sizi internete tanıtır ya da sizi internetten siler.

Şimdi merak edin, acaba dijital olarak ne saklıyorum ve nerede saklıyorum, nasıl saklıyorum. İnternette gerçekten güvende miyim?

kaynak guvendemisin.com

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !

Dikkat edin oltaya düşmeyin

hesap öderken 2 kere düşünün

Çocuk pornografisi hakkında duyarlı olun

Düşüncelerin ?
sevdim
100%
sevmedim
0%
emin değilim
0%
eh işte
0%
üzücü
0%
yorumlar

Yorum bırakınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.