aile ve çocuk
okunan
Çocuklar için internet güvenliği ve güvenli ortam sağlama.
0

Çocuklar için internet güvenliği ve güvenli ortam sağlama.

 Güvenli internet çocuklar için nasıl sağlanır?

Yarı yıl ve yaz tatilleri çocuklar için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Tüm sıkıntıları bir yana atıp (teknoloji çağında olduğumuzdan dolayı) çevrimiçi olma zamanı. Peki bu zamanlarda aileler internet güvenliği  hususunda duyarlılar mı? Daha öncesinde çocukların çevrimiçi güvenliği konusu hakkında kısa bir yazımızı paylaşmıştık. Gelin şimdi internet güvenliği konusunu detaylı inceleyelim ve alınabilecek yöntemleri görelim.

Çocukların dikkati nasıl çekilir?internet güvenliği

Renkli videolar.

İnternet ortamında dolaşan çocuğunuz çizgi film veya bir karakter videosu gördüğünde hemen tıklamak ister. Tıkladıktan sonra da o bağlantının ekrana getirdiği bütün yönlendirmeleri kabul ederek istediği videonun açılmasını bekler. O video hiçbir zaman açılmayacak çocuk her açılanı tıklayacaktır.

Sonuç: Bilgisayar ve benzeri cihazınızın her tarafı sizi izleyen linklerle dolup taşacak hatta bilgilerinizi çalmaya yönelik virüsler cirit atacaktır.

Yanıp sönen renkli oyun ve oyuncaklar.

İnternet ortamında dolaşan çocuklar, online oyunlara bayılırlar. Artık çocuklarınızın elinde sadece tetris yokki akşama kadar tuğla dizsin. Karşısında kocaman bir dünya var. Gördüğü her oyunu oynamak tıklayıp açmak isteyecektir. Bazı oyunlarda istismara yönelik yönlendirmeler,  pornografik içerikli virüsler olabilir.

Sonuç:Bu yönlendirmeler çocuğunuzu sanal ortamda kötü niyetli kişilerin karşısına çıkartabilir. Bu kişiler web kameraları veya dahili kameralar arcılığı ile çocuğunuzun görüntülerini elde edebilirler. Bunun gibi birçok olayın yaşanmış sürümleri geçmişte olmuş ve olmaktadır.

Gerçek arkadaşlar

Çocuğunuzun okuldan veya çevreden birçok arkadaşı olacaktır. Bu arkadaşlıkları çevrimiçi ortamda da devam etmektedir. Çocuğunuz sosyal paylaşım sitesinde çevrim içi olduğu esnada, herhangi bir  arkadaşından “selem, nasılsın” gibi mesajlar alarak konuşmaya başlayabilir; ancak (bu çok önemli bir nokta) konuştuğu kişi gerçekte sandığı arkadaşı olmayabilir. Çocuklar sanal ortam ile gerçek dünyanın aynı olduğunu sanmaktadırlar. Bu durum internet güvenli hakkında en önemli husustur.

Sonuç: Çocuğunuzun arkadaşının sosyal profili çalınmış olabilir ve çalınan hesaptan çocuğunuz ile irtibata geçilerek yönlendirilebilir. Bu olay çocuk istismarı ve kaçırılma olaylarına kadar gidebilir. Bu konunu benzeri facebook profili çalınarak insanların dolandırılması konusuna bakabilirsiniz.

internet güvenliğiAnne babalar internet güvenliği konusunda  nasıl davranmalıdır ?

 • Sosyal paylaşım siteleri için saat belirlenmelidir.
 • Belirli bir yaşa kadar bilgisayar kullanımı ortak bir odadan yapılmalıdır.
 • Çocuklarınıza karşısındaki kişilerin gerçekte sandıkları arkadaşları olmayabileceği anlatılmadır.
 • Çocuğunuz, gerçek hayattaki arkadaşları ile arasında kısa soru-cevap oluşturmalıdır. Sanal ortamda bir nevi karşısındaki kişiyi doğrulama olarak kullanmalıdır. Parola gibi.
 • Bu çağda çocukların birçoğunda cep telefonu olduğunu düşünürsek, telefonlarının internet güvenliği sağlanmalıdır.
 • Çocuklarınızın oynadıkları oyunlar izlenmeli gerekirse birlikte oynanmalıdır.
 • Belirli bir yaşa kadar çocuklara ait tüm e-posta kayıtları, şifreleri ailelerde olmalı ve özellikle e-posta hesaplarına tanımlı cep telefonu numaraları anne veya babanın kullandığı hat olmalıdır. (Bu konuya en kısa zamanda örnekleri ile değineceğiz),
 • Küçük yaşlardaki çocukların eline “al telefonumu da yeter ki sus” yaklaşımında bulunarak telefon teslim edilmemeli, edilirse dahi interneti kapalı olmalıdır.
 • Çocuklarınızın ziyaret ettiği web sayfaları tarayıcı geçmişinden kontrol edilmelidir.
 • İnternet güvenliği konusunda çocuklara anlayacağı şekilde anlatım yapılmalıdır.
 • İnternet bağımlılığı hakkında aileler bilgi sahibi olmalıdır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !

  İnternet güvenliği için altın kurallar

 Ttnet fatura virüsü

 Kapora verirken dikkatli olun

Düşüncelerin ?
sevdim
100%
sevmedim
0%
emin değilim
0%
eh işte
0%
üzücü
0%
yorumlar

Yorum bırakınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.