aile ve çocuk
okunan
Geçmişten günümüze teknoloji ve teknoloji köleliği
1

Geçmişten günümüze teknoloji ve teknoloji köleliği

Geçmişten günümüze teknolojinin gelişimi

İlk bilgisayardan veya ilklerden bir resim… Teknoloji buradan nereye geldi değil mi?.. Hatırlıyorum daha 7 yaşındayım amcamdan kalma commodore 128d ve tonlarca disket yanında, deftere yazılmış onlarca sayfalık komutlar.. Bu komutlar teknoloji köleliği’nin olmadığı yılların hitleriydi geçmişte.

O zamanlar benim için mükemmel olan ilk bilgisayarımdı. Kaset içerisinde oyunlar, masmavi bir ekran, (diğer renklere de bürünebiliyor :)). Benim için merak konusu olan içinde ne olduğuydu; ama hiçbir zaman söküp içine bakmaya fırsatım olmadı; ta ki elime win95 yüklü bir bilgisayar geçene kadar. İçinde ne var olayını bu bilgisayarda gerçekleştirmiştim. Ne olacak iki kart, üç beş kablo, garip garip cihazlardı gözümde o zamanlar.. Nıc kartlarının en eski versiyonu mevcut şu sonlandırma yapılası gereken teknoloji. Yoksa veri ucundan kaçar gider 🙂 atlar zıplar vs. ve şu zamanlarda pek bulunmayan radyo kartı vardı.

Fırsat bulduğumda, commodore benim için eşsiz bir teknolojiydi, sokakta arkadaşlarımdan arda kalan zamanlarımın dostluğu. Oyuncak arabam ile kum üstünde vakit geçirdiğim, ninja kaplumbağlar olup çete kurduğumuz, bisikletler ile dağ bayır dolaştığımız, leblebi tozu yediğimiz, duvarlara çıtı pıtı sürterek zevk aldığımız, okul bahçesinde çelik çomak oynadığımız, mahalleden geçen ilaçlama aracının arkasından koştuğumuz, yağ tenekesine ip bağlayıp davul yaptığımız, adını hala bilmediğim babamın telleri bükerek oluşturduğu bisiklete benzer oyuncak ve hatırlayamadıklarımdan kalan zamanların dostu idi.

Teknoloji, başa çıkılamaz bir virüs oldu. Yayılması kendini yenilemesi durdurulamaz. Gün geçtikçe yeni bir yenilik ile karşılaşıyoruz. Bir zamanlar teknoloji daha değişik bir şekilde tüketicilere enjekte ediliyordu hatırlar iseniz. Örneğin aldığınız bir telefon a5 modelinde tek tip zil sesi ve radyo varken, a6 modelinde radyo ile birlikte 5 oyun artı zil seçenekleri ve ekrana resim koyma özelliği bulunuyordu, yeni bir özellik olarak fiyat farkı ile tüketiciye sunulurdu. Aynı şekilde ekranı mavi olan olmayan, ekranda görüntü olan olmayan ,antenli antensiz vs. Özelliğe bakılır donanım nedir diye sorulmazdı. Hangimiz 2000’li yılların başında veya öncesinde bir telefon alırken işlemcisi kaç çekirdek rami nedir gibi sorular sorduk. Belki hafıza kartına ve en çok tipine bakardık. Şimdi nasıl peki. İos veya Android, şu an pek çok telefonda mevcut işletim sistemleri.Artık radyo da var bluetooth da var, olmayan için uygulaması var, hemen yükle o da olsun. Oda var bu da var.Şimdi ise yazılıma bakılmaz donanımı nedir diye sorulur oldu.

                     Aslında şu an bizi oyalıyorlar; çünkü teknoloji çok ileride ve biz her şeyimizi, bütün o güzellikleri bıraktık sadece teknoloji kölesi olduk.

Düşüncelerin ?
sevdim
29%
sevmedim
0%
emin değilim
29%
eh işte
29%
üzücü
14%
1Yorum

Yorum bırakınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.