güvenlik
okunan
facebook güvenliği ve paylaşılan özel resimler
0

facebook güvenliği ve paylaşılan özel resimler

facebook güvenliği ve paylaşılan özel resimler

Son zamanlarda facebook güvenliği konusunda birçok olay yaşanmaktadır. Hatta bu olayların bulunduğu savcılığa intikal eden çok dosya ve mağdur kişiler bulunmaktadır. Facebook güvenliğifacebook güvenliği konusunda daha öncesinde profilinize bulaşan virüsler hakkında yazımızı paylaşmıştık. Bu ve bunun gibi olaylar bizlerin facebook önlemlerimizi almamamızdan kaynaklanmaktadır. Bu önlemlerden biri de özel resimlerimiz!

Özçekim çılgınlığı !

İnternet ortamında her saniyede binlerce hatta milyonlarca fotoğraf paylaşılmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların birçoğu sosyal siteler üzerinden olmaktadır. Ancak fotoğraf paylaşırken, paylaşacağımız fotoğrafın nerelere kadar uzanabileceğini, nasıl ve ne şekilde kullanılabileceğini düşünüyor muyuz? Facebook üzerinden paylaştığımız özel resimler kötü niyetli kişiler tarafından  şantaj, dolandırıcılık hem de sırf zevk ve eğlence için kullanılabilmektedir. Facebook güvenliği konusunda dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta özel resimlerimizin güvenliğidir.

Özçekim(selfie) vs. derken her gün çıkan değişik foto çılgınlıkları !

Artık akıllı telefonu olmayan ya da kamerası olmayan telefon kullanıcısının nadir rastlanan son örnekler olduğunu düşünürsek, her anı paylaştığımızı, hatta bazen abarttığımızı da düşünürsek ve bu paylaşımlarımızı düşünmeden veya dikkatsizce paylaştığımızı da hesaba katarsak farkında olmadan özel bilgilerimizi yayınlamış oluruz. (Örneğin kendini çekip internete koyan X şahsın arka planda aynadan yansıyan görüntüsünde pantolonunun olmadığının görünmesi ve kendisinin de bunu farketmemesi gibi) Yayınladığımız özel resimler ileriki zamanlarda başımıza oldukça değişik ve tabiri cahiz ise şeytanın bile aklına gelmeyecek işler açabilir. Bu yüzden özel resimlerinizin en azından ulaşabileceği uzaklığı sınırlamak sizi bir nebze de olsa kötü niyetli kişilerden koruyabilir.

 Savcılıklarda biriken dosyalar

Her gün onlarca bay-bayan, savcılık ve emniyet birimlerine gelerek, resimlerinin bilgisi ve isteği dışında farklı sayfalara yüklendiğini söyleyerek suç duyurusunda bulunuyor. Daha sonrasında yüklenen sitelerin tespiti isteniyor. Şunu bilmelisiniz ki o sitelerin servis sağlayıcısı yurtdışı ise bu olayların sonuçlanması imkansız olabiliyor.

 Ne yapmalıyım?
  • Siz masum olarak görseniz de fotoğrafınız montajlanarak pornografik sitelere koyulabilir. Özel resimlerinizde dikkatli olun.
  • Facebook güvenliği olarak, özel resminizi paylaşacaksanız hedef kitlesinin mutlaka “Arkadaşlar” olarak seçildiğinden emin olun!
  • Özel Resminizi Paylaşmayın! Unutmayın ki kötü niyetli binlerce kişide bilgisayar başında izliyor olabilir.

 

  İnternet güvenli için altın kurallar

 Ttnet fatura virüsü

 Kapora verirken dikkatli olun

Düşüncelerin ?
sevdim
0%
sevmedim
0%
emin değilim
0%
eh işte
0%
üzücü
0%
yorumlar

Yorum bırakınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.