güvenlik
okunan
Facebook üzerinden dolandırıcılık
1

Facebook üzerinden dolandırıcılık

Dolandırıcılar ele geçirdikleri facebook hesapları ile hesapta ekli olan arkadaşlara mesaj atıyorlar. Çaldıkları hesaptaki mesajlaşmaları kontrol ederek, karşı tarafa nasıl hitap edecekleri konusunda çalışma yaptıktan sonra, bunu sohbet kısımından yapıyorlar ve giriş olarak “merhaba canım” veya “nasılsın canım” gibi cümleler kullanıyorlar.  Bu cümleler nedeni ise dolandırıcılığa maruz kalan kişi arkadaşının hesabının ele geçirildiğini anlamaması. Bu aralar oldukça yaygınlaşan bu dolandırıcılara karşı oldukça dikkatli olmak lazım.

facebook_security-1024x768

Dolandırıcı sıradan bir konuşmaymış gibi sohbete başlıyor. Karşı taraf ile bir süre sohbet ettikten sonra teknosa’dan bir ürün aldığını ve elinde bedava Teknosa hediye çekilişi bileti olduğunu size de gönderebileceğini söylüyor. Daha sonrasında bileti onaylamak için sizden telefon numaranızı istiyor ve kullandığınız hattın fatura olup olmadığını soruyor. Eğer hattınız faturalı ise size bir kod gönderiyor. Faturalı hat sahiplerinden gelen mesaja evet yazıp göndermelerini istiyor. Eğer bu mesaja evet yazıp 7979’a (6662, 5662 vb) geri gönderilirse mobil ödeme yöntemi ile direkt olarak mevcut tarife üzerine 70 TL ekleniyor ve bu para dolandırıcıların hesabına geçiyor.  Mobil ödeme konusunda mobil ödeme nedir nasıl kullanılır ve kapatılır isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.Bu işlemi sizlere 3-4 kere yaptırarak daha fazla para kazanabiliyorlar

Dolandırıcılar bu yöntem ile internet üzerinde mobil ödeme yöntemi ile aldıkları ürünü size ödetmeye çalışmaktadır. Kullandığınız operatöre göre hattınıza tanımlı mobil ödeme sistemini kapatarak bu olayda kendinizi güvene alabilirsiniz.

Çalınan facebook hesabı ile ilgili web sayfamızda ki formu doldurarak irtibata geçebilir ve arkadaşlarınızın dolandırılmasına engel olabilirsiniz.

 Kaynak guvendemisin.com

logooo 2Kredi kartınız kopyalanmış olabilir.

logooo 2Sahte banka sayfalarına dikkat edin.

logooo 2Sahte siteleri nasıl anlayabiliriz ?

Düşüncelerin ?
sevdim
10%
sevmedim
0%
emin değilim
0%
eh işte
0%
üzücü
90%
1Yorum

Yorum bırakınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.