sosyal medya
okunan
Facebook bilgileri kaydediyor mu? Bilgisayarlar ve gelecek !
0

Facebook bilgileri kaydediyor mu? Bilgisayarlar ve gelecek !

Facebook bilgileri kaydediyor mu?

Stanford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi. Duyumlarımıza göre bu iki üniversite baş başa vermiş ve bir araştırma yapmışlar. Aslında araştırma konu olarak gereksiz gibi görünse de sonuç olarak oldukça etkileyici.  Facebook üzerinden yapılan araştırmaya göre, araştırma yapan bilgisayarlar karakterlerimizi facebook bilgileri sayesinde bulabiliyor ve bu karakterlerimize göre yakın ve uzak çevremizdeki arkadaşlarımızı dahi seçebiliyor. Bilgisayarın bu ve bunun gibi özellikleri bilmesindeki en büyük pay, facebook bilgileri üzerinden beğendiğimiz ya da beğenmediğiniz durumların izlenmesi, yani bir nevi LIKE kayıtlarına bakıyor. Ayrıca yaptığımız yorumlara göre yakın çevremizi tanıyabiliyor.

Yapılan bu çalışmanın gönüllü kişiler tarafından onay verildikten sonra yapıldığı belirtilse de, aslında bizce hiç de inandırıcı değil. Bir milyarı aşkın facebook üyesinin olduğunu düşünürsek, bu üyelerin birçoğunun da bilinçsiz kullanıcı olabileceğini var sayarsak, bu araştırmanın yapılmasında gönüllü kişilere ihtiyaç olmadığı sonucuna varıyoruz. Her gün belirli bir bölgede yaşayan facebook kullanıcılarının binlerce veri girdiği, binlerce fotoğraf paylaştığı, on binlerce yer bildirimi yaptığı ve milyonlarca yorum yaptığını düşünürsek aslında o bölge ile ilgili birçok bilgiyi veriyoruz demektir. Bu araştırma facebook üzerinden yapıldığını göre, facebook bilgileri kaydediyor sorusuna cevap olabilir.

Bu olaylar gelecekte başımıza büyük işler açabilir. Kontrollerin bilgisayarın elinde olduğu bir dönem gerçekleşebilir. Bilgisayarların sizin adınıza karar vergiği bir gelecek düşünün. İş te bu teknoloji köleliğinin de ilerisi…

 

Geçmişten günümüze teknoloji ve kölelik

 

 2015 yılında bizi bekleyen teknolojiler

 

 

Düşüncelerin ?
sevdim
50%
sevmedim
0%
emin değilim
0%
eh işte
0%
üzücü
50%
yorumlar

Yorum bırakınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.