en çok okunan
en yeni
Posts Tagged ‘kredi kartı dolandırıcılığı’
en son
 
daha fazla
27 Aralık 2014

Fishing (oltalama) adı verilen yöntemle yapılan dolandırıcılık nedir?

İnternet üzerinden alışveriş yapıyor ya da elektrik,doğalgaz vb. fatura ödemesi yapıyorsanız dikkat edin. Fishing sitesi adı verilen yöntemde kötü niyetli kişilerin oluşturduğu sahte sitede (fatura ödeme, online alışveriş sitesi vs.) mağdur kişi kredi kart bilgilerini girip işlem yapılmasını beklediği esnada, şüpheli şahıs aynı anda farklı yerden sizin girdiğiniz kredi kart bilgileri ile çekim gerçekleştirir. Siz işlemin gerçekleşmediği şeklinde uyarı alırken şüpheli kişi ise kart limitinizi çoktan doldurmuştur.

Peki bu yöntemden nasıl korunulur? Kredi kart bilgisi ya da şifreli giriş yapacağınız herhangi bir web sitesinin adres çubuğuna dikkat edin! http [...]

13100
 
daha fazla
22 Aralık 2014

KREDİ KART DOLANDIRICILIĞI

Farklı telefon numaralarından arayarak, kendilerini banka görevlisi olarak tanıtan ve sistem güncellemesi adı altında sizden kart bilgilerinizi isteyen, bunu yaparken de “Güvenliğiniz için lütfen xxxx şeklinde başlayan kartın diğer hanelerini söyleyin” şeklinde söylemlerde bulunarak sizin kart bilgilerinizin ilk 4 hanesini söyleyerek güveninizi kazanan, (Kredi kartı üzerinde ki ilk 4 hane sürekli sabittir, bunu dolandırıcının bilmesi çok normaldir. Önemli olan diğer rakamlardır. İlk 4 haneyi karşı tarafın söylemesi SİZİ YANILTMASIN!) ve gerçekten bankadan arıyor izlenimi vererek kart bilgilerini alan kişilere itimat etmeyin!!

Hiç bir kurum sizden kart [...]

1130


güvenlik
 
 
şüpheli-numara
 
şüpheli-numara
 
çalınan-face-şifresi
 
Notlarımız
“%100 bilişim güvenliği olamaz; ancak önlem alınabilir.” guvendemisin.com
Bizin Takip Edin.
yazılım
 
malwarebytes-guvendemisin
Malwarebytes ile güvenliğinizi arttırın.Malwarebytes indir
 
hardwipe-guvendemisin
Hardwipe. Verilerinizi yok edin.
 
Uzaktan yardım programları konusunda en tecrübelisi: TeamWıever
 
Gom player
 
ücretsiz antivirüs yazılımı AVIRA.
mobil
farklı bir filtre deneyin