güvenlik
okunan
Sildiğiniz veriler, geri getirilmesin. Bilgi güvenliğine önem verin.
0

Sildiğiniz veriler, geri getirilmesin. Bilgi güvenliğine önem verin.

Bilgi güvenliği-USB bellekler  başınıza çok işler açabilir.

Son zamanlarda teknolojini gelişmesine bağlı olarak birçok kişinin özel bilgileri açıkça ifşa edilmektedir. İnsanların özel resimleri, özel bilgileri internet üzerinden paylaşılmaktadır.Bu ve bunun gibi olayların başında teknolojik cihazların güvenliği, kullanılan şifreler ve kişilerden kaynaklı dikkatsizlikler gelmektedir. Yazımızda USB ve diğer her türlü taşınabilir ve sabit materyallerin güvenliğinden kısaca bilgi güvenliği’nden bahsedeceğiz.

bilgi güvenliği

 Taşınabilir cihazlar ile gelen tehlike

Geçtiğimiz yıllarda Amerika’da bir şirkete saldırı olmuş ve verileri çalınmıştı. Bu işlem,kimliği belirsiz bir şahıs tarafından  şirkete bırakılan USB bellek ile yapıldı. Usb belleğin içinde şirket çalışanlarına ait maaş ödemeleri isimli bir belge bulunmaktaydı. Usb belleği bulan şirket çalışanı, belleği bilgisayara taktı ve içinde maaş ödemeleri belgesini görür görmez merakından dolayı açtı. Açtığı anda tüm server’a virüs bulaşmış, hacker bu yöntem ile sisteme sızmıştı.
Peki siz bir USB bellek bulur iseniz ne yaparsınız. Merak edip bakar mısınız, tutup çöpe mi atarsınız,ya da kullanır mısınız?  Bu konuda dikkatli olmamak kötü sonuçlar doğurabilir!

Kullandığımız taşınabilir cihazlar

Bizim için önemli olan bilgilerimizi, önemliliğini yitirdikten sonra bulundukları ortamdan siliyoruz değil mi ? İçerisinden verileri sildiğimiz USB bellek veya hard diski dostlarımıza, iş arkadaşlarımıza hatta patronumuza ödünç bile verdiğimiz oluyor.

bilgi güvenliği

Dikkatli olunması gerekilen nokta bilgi güvenliği !

Sizin güvendiğiniz kişiler kötü niyetli kişiler olabilir ya da onların arkadaşları kötü niyetli olabilir. Kendisine verdiğimiz USB belleği inceleyerek size ait olan verilere çok kolaylıkla ulaşabilirler. Usb veya taşınabilir cihazdan sildiğiniz herhangi bir veri ASLINDA SİLİNMEZ,SADECE GÖZDEN KAYBOLUR. Bir başkasına vereceğiniz materyalin gerçekten boş olmasına, içerisinde iletmek isteyeceğiniz veri harici özel verileriniz olmamasına, silmek istediğiniz tüm verilerin WIPE  yöntemi ile silinmiş olduğuna dikkat ediniz. Daha öncesinde hardwipe ile verilerinizi yok edin isimli konumuzda verilerinizi nasıl yok edeceğinizi anlatmıştık, bu konumuzda WIPE hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte şantaj, tehdit ve dolandırıcılık olaylarının arttığı günümüzde daha dikkatli olunuz.
kaynak guvendemisin.com

______________________________________________________________________________________________

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !

Ayna bulunan kapalı ortamlara dikkat edin.

 

Sahte siteleri kolaylıkla ayırt edin

 

Sayfaları tıklamadan önce kontrol edin.

 
Düşüncelerin ?
sevdim
100%
sevmedim
0%
emin değilim
0%
eh işte
0%
üzücü
0%
yorumlar

Yorum bırakınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.