teknoloji
okunan
2015 yılında bizleri neler bekliyor
1

2015 yılında bizleri neler bekliyor

Birçok teknolojik gelişmenin yaşandığı 2014 yılı giyilebilir teknolojilerin, insansız hava araçlarının ve nesnelerin interneti gibi konuların öne çıktığı bir yıl oldu. Bu teknolojik gelişmelerin 2015 yılında da devam etmesi bekleniyor. Ayrıca duyurusu yapılan ya da bilgileri internette dolaşmaya başlanan birçok ürün de yine 2015 yılında kullanıcılarla buluşacak.

Yeni yıl, bazılarının duyurusu da yapılan yeni ürünlerin piyasaya sürülmesine sahne olacak. Sadece yeni ürünler değil bazı yazılım, servis ve çözümler içinde 2015 duyuruların yapıldığı bir yıl olacak. İşte 2015’te karşımıza çıkması beklenen yeni cihaz, servis, yazılım ve çözümler:

Giyilebilir teknolojik cihazlar

Bileklik, saat, gözlük ve diğerleri. Artık devir giyilebilir teknolojik cihazların devri. 2014 yılında hayatımıza girmeye başlayan giyilebilir cihazların 2015’te patlama yapması bekleniyor. Sağlıktan spora birçok alanda karşımıza çıkacak olan bu cihazlarla yeni bir dönemin kapıları da aralanıyor.

Windows, 2015 yılında sekizinci sürümden 10’a terfi edecek

Windows 10

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 da 2015 yılında kullanıma sunulacak. Windows’un 8’den sonra 9’u pas geçerek duyurduğu yeni işletim sisteminin deneme sürümleri geliştiriciler tarafından test ediliyor. Daha iyi bir Windows deneyimi sunan yeni işletim sisteminde Windows 7’de bulunan ve 8’de kaldırılan Başlangıç Menüsü’nün bir benzeri yer alacak. İşletim sisteminin 2015’in sonuna doğru nihai sürüm olarak kullanıma sunulması bekleniyor.

Nesnelerin interneti

Makineler arasındaki iletişim olarak tanımlanabilen nesnelerin interneti 2014 yılının önemli konularından biriydi. 2015’te popülerliğinin artması beklenen bu kavram ile kendi kendine haberleşen cihazların sayısında artış yaşanacak. Birçok konuda birbiriyle iletişimde olan cihazlar insan hayatını kolaylaştırmak için çalışacak.

3D yazıcılar

Her ne kadar Türkiye’de dünyada olduğu kadar ilgi görmese de 3D yani üç boyutlu yazıcıların 2015 yılında daha da yaygınlaşması bekleniyor. Boyutları ve fiyatları giderek düşen, aynı zamanda kabiliyetleri de artan bu cihazlar birçok nesnesin basılmasını sağlıyor. Kişiye özel ve az sayıda nesnenin fabrikasyon benzeri üretilmesine yardımcı olan bu cihazların 2015’e damgasını vurması bekleniyor.

Akıllı cihazlar

Son yıllarda teknolojik cihazların standart ön eki haline gelen ‘akıllı’ kelimesinin 2015 yılında birçok cihazı kapsayacak şekilde yaygınlaşması bekleniyor. 2015’de sadece teknolojik cihazlar değil otomobiller, çamaşır makineleri, buzdolapları ve hatta elektrik süpürgeleri de akıllanacak.

İngilizce’de Drone adı verilen İnsansız Hava Araçları’nın sayısı giderek artıyor

İnsansız hava araçları

2014 yılı insansız hava araçlarının yılı oldu. Bugüne kadar sadece askeri alanda faaliyet gösteren bu cihazlar artık çok uygun fiyatlarla son kullanıcıya ulaşmaya başladı. Birçok marka bu alana yatırım yaparken fiyatları 100 TL’den başlayıp birkaç bin TL’le kadar çıkan çeşitli özelliklere sahip insansız hava araçları satın alınabilir hale geldi. Drone adı da verilen bu ürünler eğlenceden iş dünyasına birçok alanda kullanılıyor. Ünlü ABD’li online alışveriş sitesi Amazon, bu cihazlarla ürün teslim etmenin planlarını da yapıyor. Bu ürünlerin 2015 yılında sayılarının artması ve daha da yaygınlaşması bekleniyor.

Sanal Gerçeklik

İngilizce ismiyle Virtual Reality yani Sanal Gerçeklik konusunda dünya devleri adeta yarış ediyor. Google kendi sanal gerçeklik cihazı Cardboard ile işin eğlence tarafında yer alırken, Facebook satın aldığı Oculus Rift firmasının sanal gözlüğünü kullanılabilir ürün haline getirmeye çalışıyor. Ayrıca Samsung, Google ve Carl Zeiss başta olmak üzere birçok firmanın akıllı telefonlarla beraber kullanılabilen sanal gözlükleri bulunuyor. Sanal Gerçeklik teknolojilerinin 2015 yılında yaygınlaşması, ürün ve içerik miktarının artması bekleniyor.

Android M

Google’ın geliştirdiği ve dünya çapında en çok kullanılan mobil cihaz işletim sistemi olan Android’in şu an en yaygın kullanılan sürümü Android KitKat. Geçtiğimiz aylarda duyurulan Lollipop sürümü ise henüz yeni yeni yaygınlaşıyor. Alfabetik sıralamaya uygun giden Google’ın önümüzdeki yıl Google M işletim sistemini tanıtması bekleniyor. İşletim sistemlerine çikolata ve tatlı isimleri veren firmanın M için Marşmelov ya da benzeri bir isim kullanması bekleniyor.

iPhone 7

Neredeyse her yıl yeni bir telefon çıkaran Apple’ın 2015 yılındaki ürünün isminin iPhone 7 olması bekleniyor. Önceki sürüm 6’yı iki farklı boyutta üreten Apple’ın benzer bir stratejiyi yeni üründe de devam ettirmesi bekleniyor. Şimdilik kesin bir bilginin bulunmadığı yeni iPhone modelinin muhtemel tanıtım tarihi ise 2015 yılının Eylül ayı olarak gösteriliyor.

iOS 9

Her yeni telefon modeliyle eş zamanlı işletim sistemini de güncelleyen Apple’ın 2015’te iOS 9’u piyasaya sürmesi bekleniyor. Yeni işletim sistemi ile ilgili çok fazla bilgi bulunmasa da beklentiler bu yönde.

Google Glass

Google’ın akıllı gözlüğü olarak tanımlanan giyilebilir bilgisayar Glass, 2 yıldır satışta olan bir ürün. Ancak sadece Google’ın seçtiği kişilere satılan gözlüğün fiyatı 1500 dolar. Halen test aşamasında olduğu için tüm dünyada satılmayan ürünün 2015 yılında son halini alması bekleniyor. Kesin olmamakla birlikte nihai ürünün işlemcisini Intel’in üreteceği iddia edildi. Google Glass’ın nihai sürümünün fiyatının daha makul olması bekleniyor.

Google Glass’ın 2015 yılında nihai sürümle fiyatının düşerek son kullanıcıya ulaşması bekleniyor

Sony SmartEyeglass Attach

Giyilebilir teknoloji alanına yatırım yapan firmalardan biri de Sony. Elektronik alanındaki tecrübesini SmartEyeglass Attach adını verdiği ilginç bir cihazla somut hale getiren Sony de bu pazara giriş yapıyor. Firmanın 2015 yılında seri üretime geçeceğini açıkladığı ürünü SmartEyeglass Attach her türlü gözlüğe takılabilen akıllı bir aksesuar. 0.23 inçlik ekranı bulunan gözlük Wi-Fi ve Bluetooth gibi özelliklere sahip.

Apple Watch

Apple’ın iPhone 6 modelleriyle beraber Eylül ayında tanıttığı ancak satışa sunmadığı akıllı saati Watch halen geliştirme aşamasında. 2015 yılında satışa sunulmasına kesin gözle bakılan akıllı saat benzerlerinde olan birçok özelliğe sahip. Adım sayfa, spor aktivitesi takibi ve uygulama ekosistemi gibi özellikleri bulunan saatin Apple ekosistemine 2015 yılında dahil olması bekleniyor.

Kaynak: Al Jazeera

 

————————————————————————————————————————-
logooo 2**Ücretsiz antivirüs programı Avira

 

logooo 2**Ücretsiz vidyo oynatıcı Gomplayer

 

logooo 2**Uzaktan erişimde en iyisi TeamViewer

Düşüncelerin ?
sevdim
50%
sevmedim
0%
emin değilim
25%
eh işte
25%
üzücü
0%
1Yorum

Yorum bırakınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.